Advanced SEARCH  -  Local Directory  -  Sitemap  -  About Us  HG News to Your Email  

 Front Page   -   Local News   -   Local Sport   -   Advertise   -   Contact Us  -  Your Comments

 

News

Articles | News

Articles: Hat trick for Council Chairman

Contributed by editor on May 17, 2005 - 09:19 PM

News

HAT TRICK FOR COUNCIL CHAIRMAN

Dover District Council has elected Councillor Pat Heath as Chairman of the Council for the third consecutive year at its Annual Meeting yesterday (11 May).

Cllr Heath said: 'It is a great honour to be elected Chairman of the Council and I look forward to fulfilling my duties in a busy year ahead.'

The Chairman is elected by Members of the Council and is the first citizen of the District. The Chairman represents and promotes the Council and its area in all civil and ceremonial matters and promotes public involvement in the Council's activities. He presides over meetings of the Full Council, and represents the Council o­n formal occasions.

Full list of appointments from the Annual Meeting

Membership of Cabinet, Committees and Boards 2005/06

Chairman of the Council - P G Heath
Vice-Chairman of the Counci - B W Butcher

Leader and Cabinet (and Shadow Cabinet)

Cabinet Shadow Cabinet

Leader P A Watkins P J Wells
Deputy Leader F J W Scales S F Bannister
Access N J Collor Mrs M Burnham
Citizenship Mrs J A Rook K W Sansum
Economy F J W Scales L H Knight
Environment N S Kenton Mrs J M Munt
Community Mrs S R Nicholas Mrs J A Birkett
Corporate Performance T J Bartlett K Mills
Corporate Resources S C Manion S F Bannister

Committees

Planning Committee

S G Leith-(Chairman)
B W Butcher-(Vice-Chairman)
M S Furnival-(Spokesperson)
G P Allt
J A Cronk
P Dawkins
P G Heath
Mrs J M Munt
Mrs M M Sansum
R S Walkden

Regulatory Committee

R Frayne(Chairman)
P S Le Chevalier(Vice-Chairman)
Mrs M Burnham
Mrs S C Delling
F J W Scales

Scrutiny (Management) Committee

K Mills(Chairman)
L H Knight(Vice-Chairman)
P Southgate(Spokesperson)
Mrs M W Philpott(Deputy Spokesperson)
J A Cronk
W E Elliott
C J Meredith
P J Wells

Scrutiny (Performance) Committee

J A Cronk(Chairman)
S F Bannister(Vice-Chairman)
P Dawkins(Spokesperson)
D R Lloyd-Jones(Deputy Spokesperson)
Mrs S C Delling
Mrs W Hansell
A F Richardson
To be advised

Scrutiny (Community and Regeneration) Committee

Mrs H Bartolo(Chairman)
Mrs J F Tranter(Vice-Chairman)
P S Le Chevalier(Spokesperson)
R S Walkden(Deputy Spokesperson)
Mrs J A Birkett
Miss C M Edwards
Mrs A C Willshaw
To be advised

Scrutiny (Environment & Transport) Committee

G J Hood(Chairman)
Mrs J M Munt(Vice-Chairman)
A F Richardson(Spokesperson)
Miss C M Edwards(Deputy Spokesperson)
W E Elliott
D R Lloyd-Jones
P A Lodge
Mrs D G Smallwood

Membership of Other Committees

Standards Committee

Independent Representatives:

Mrs A C S Ide(Chairman)
Mr A R Goodal(Vice-Chairman)
Mrs R Osborne

Town & Parish Representatives:

Mrs D Creedy
Mr J Willshaw

B W Butcher
Mrs W Hansell
D R Lloyd-Jones
C J Meredith
K Mills

Named Substitutes:
P A Lodge
S C Manion
K W Sansum

Dover Joint Transportation Board

N J Collor
G J Hood(Spokesperson)
S F Bannister
Mrs M Burnham
W E Elliott
R S Walkden
Mrs A C Willshaw

KCC Representatives

To be appointed

KAPC Representative (non-voting member)

N Whitburn

(Note:A representative of KCC will chair the Board in 2005/06 and this Council's Cabinet will appoint the Vice-Chairman.)

Licensing Committee

Mrs H Bartolo
Mrs M Burnham
B W Butcher
J A Cronk
Mrs S C Delling
R Frayne
Mrs W Hansell
P S Le Chevalier
D R Lloyd-Jones
P A Lodge
S C Manion
Mrs J M Munt
K W Sansum(Spokesperson)
F J W Scales
P Southgate

(Note:The Chairman and Vice-Chairman of the Committee will be appointed at the first meeting of the Licensing Committee.)

Joint Staff Consultative Forum

T J Bartlett(Chairman)
Miss C M Edwards
P G Heath
K Mills
K Tranter

Staff Representatives

Mrs C Brown
Mrs C Gilling
Mrs C Hargreaves
Mrs D Hopper
R Kennedy
Mrs W Bowman (advisory)

Joint Health, Safety and Welfare Consultative Forum

T J Bartlett(Chairman)
Miss C M Edwards
P G Heath
K Mills
K Tranter

Staff Representatives

Mrs C Brown
Mrs D Hopper
D McHattie
Mrs B Moody
Mrs A Russell
Mrs W Bowman (advisory)

ELECTION OF CHAIRMEN AND VICE-CHAIRMEN OF COMMITTEES

Committee Chairman Vice-Chairman

Planning S G Leith B W Butcher
(Note: Councillor M S Furnival is Spokesperson)

Scrutiny (Management) K Mills L H Knight

Scrutiny (Performance) J A Cronk S F Bannister

Scrutiny (Community & Regeneration)Mrs H Bartolo Mrs J F Tranter

Scrutiny (Environment & Transport) G J Hood Mrs J M Munt

Regulatory R Frayne P S Le Chevalier

Standards Mr A R Goodall Mr J Willshaw

APPOINTMENT OF SPOKESPERSONS

Committee Spokesperson Deputy Spokesperson

Scrutiny (Management) P Southgate Mrs M W Philpott

Scrutiny (Performance) P Dawkins D R Lloyd-Jones

Scrutiny (Community & Regeneration)P S Le Chevalier R S Walkden

Scrutiny (Environment & Transport)A F Richardson Miss C M Edwards